„Dzielnica Kamienna” to interdyscyplinarny projekt edukacji kulturalnej, którego celem jest podniesienie kompetencji kulturowych osób zainteresowanych historią Będzina, w tym mieszkańców dzielnicy Kamionka.
„Dzielnica Kamienna” (Kamionka) to nazwa, którą nadał gettu w swoich powieściach o Będzinie Stanisław Wygodzki.
Przed wojną była to spokojna, uboga, dzielnica rolnicza, która w 1942 r. zamieniona została w getto. Dziś to kameralna strefa domków jednorodzinnych z zachowaną przedwojenną topografią. To jednocześnie miejsce, w którym temat Zagłady nie został przepracowany z obecnymi mieszkańcami.
Udział w projekcie, dzięki zaplanowanym działaniom animacyjno-kulturowym, takim jak spacery tematyczne, warsztaty wydobywcze, wywiady, przygotowanie słuchowiska i wystawy, będzie okazją do interakcyjnego zaangażowania mieszkańców Będzina do rekonstruowania pamięci o miejscu, którego dziedzictwo kulturowe może stanowić element ich tożsamości, rozwoju osobistego i społecznego.
Projekt, który jest zaproszeniem do współtworzenia miejsca kultury i pamięci, jakim ma być Dom Bojowników Getta, opiera się nie tylko na przekonaniu o potrzebie umacniania podmiotowego podejścia do odbiorców lokalnych miejsc historii, ale także na budowania wśród nich postaw podmiotowych, opartych na umiejętności pełnoprawnego uczestniczenia w życiu lokalnej społecznych oraz zdolności do czerpania z wytworów kultury w niej powstających, jak i już istniejących.
Więcej szczegółów oraz PROGRAM PROJEKTU pod linkiem:
https://www.bramacukermana.com/new/dzielnica-kamienna/
Organizatorem projektu jest Fundacja Brama Cukermana.
Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego
Źródło: Fundacja Brama Cukermana