Szkoła Podstawowa nr 3
Innowacja pedagogiczna
W Szkole Podstawowej nr 3 realizowana jest od kilku lat innowacja dydaktyczno – pedagogiczna „Z lekturą za pan brat”. Ma ona na celu: poprawę wyników kształcenia literackiego, swobodne posługiwanie się zagadnieniami związanymi z lekturami obowiązkowymi, zachęcanie uczniów do czytania lektur, kształtowanie u uczniów wrażliwości na problemy poruszane w książkach, rzetelne przygotowanie do egzaminu ósmoklasisty.
Dotychczas uczniowie przygotowywali wyłącznie lapbooki lub „książki w pudełkach”. Każda praca zawierała informacje dotyczące treści i problematyki danej lektury obowiązkowej. Wyróżniała się przy tym ciekawym układem przestrzenno-graficznym. Ponieważ lapbooki stały się bardzo popularną formą pracy, realizująca innowację, pani Anna Wąwoźny wprowadziła inny sposób na podsumowanie pracy z lekturą. Uczniowie starsi przygotowują gry planszowe.
Ich szata graficzna nawiązuje do danej lektury. Zawierają też serię pytań – zadań dotyczących książki. Uczniowie muszą również opracować precyzyjną i szczegółową instrukcję gry. Inwencja twórcza młodzieży jest naprawdę godna podziwu. Innowacja z pewnością spełnia swoje zadanie.
Klan Smerfów 7 Gromada Zuchowa
Od września działa w szkole Klan Smerfów 7 Gromada Zuchowa. Zuchy spotykają się co wtorek i mają bardzo ciekawe zajęcia – zdobywają kolejne sprawności, uczą się, jak udzielać pierwszej pomocy, jak się bronić, malują na szkle, chodzą na rajdy. Ostatnio połączono siły i wspólnie prowadzono zbiórkę karmy i niezbędnych rzeczy dla schroniska w Sosnowcu. Uczniowie wraz z zuchami zrobili coś dobrego dla bezdomnych zwierząt, a przy okazji zuchy zdobyły sprawność Przyjaciela Zwierząt.
Projekt „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie”
Szkoła nr 3 włączyła się do projektu organizowanego przez Kuratorium Oświaty w Katowicach „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie – 13 XII 1981 Pamiętamy”.
W ramach projektu uczniowie klas ósmych:
- uczestniczyli w I Wojewódzkim Konkursie Historycznym pt. „Moja ojczyzna, mój region w okresie stanu wojennego”,
- obejrzeli film pt. „Nie zabierajcie mamy”,
- uczestniczyli w zajęciach opartych na filmie i tekstach źródłowych,
- mieli możliwość obejrzenia w szkole wystawy na temat stanu wojennego w Polsce przygotowanej przez IPN oraz ekspozycji materiałów przygotowanych przez Śląskie Centrum Wolności i Solidarności na temat wydarzeń w kopalni „Wujek”,
- brali udział w tworzeniu szkolnego kącika historyczno-patriotycznego „40 lat po stanie wojennym”.
PoczytajMy
Uczniowie już od kilku lat uczestniczą w projekcie CEO PoczytajMy. Jest to program edukacyjny, wspierający czytelnictwo. W ramach projektu uczniowie klas starszych tworzą klub czytelniczy i przygotowują regularne spotkania czytelnicze dla młodszych dzieci, połączone z zabawami, zajęciami plastycznymi.
Podczas ostatniego spotkania czytano książkę Joanny Olech pt. „Szkoła na Dobrej". To książka o zwyczajnej - niezwyczajnej szkole, w której każdy czuje się dobrze i bezpiecznie. Przy okazji dzieci rysowały swoją wymarzoną szkołę i poznały nowe słowo: MIZOFONIA. Fragment książki zaprezentowany jest na naszym szkolnym Facebooku w formie audiobooka.
Dzień Tolerancji
16 listopada obchodzony był Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Jest to dzień ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z inicjatywy UNESCO. Tolerancja to poszanowanie poglądów, zachowań i cech innych ludzi.
W klasach młodszych zostały przeprowadzone pogadanki, rozmowy, odbyły się także projekcje filmów edukacyjnych. W klasach starszych realizowana była tematyka tolerancji w ramach godzin wychowawczych i zajęć plastycznych.
Rozmowom o akceptacji i tolerancji sprzyja istnienie w szkole klas integracyjnych.
Dzień Praw Dziecka
20 listopada to wyjątkowy dzień - rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka.
Wspólnie z UNICEF 19 listopada Szkoła Podstawowa nr 3 obchodzimła Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. W tym dniu obowiązywał kolor niebieski - symbol solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie. W holu pojawiła się gazetka z pracami dzieci, odbyła się również debata „Prawa dziecka w Polsce i na świecie".
Prawa dziecka są dla nas ważne!
Dzień Życzliwości
21 listopada to Międzynarodowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień.
W poniedziałek uczniowie klasy 4a wzięli udział w niecodziennej lekcji języka polskiego. Były ciekawe, optymistyczne materiały filmowe oraz ćwiczenia językowe. W tym dniu zachęcano do okazywania sobie serdeczności, szacunku, uśmiechania się do siebie i mówienia sobie miłych słów – nie tylko od święta.
To także dzień pozdrowień, więc pozdrawialiśmy się w różnych językach!
Powiatowe Igrzyska Młodzieży – Tenis Stołowy
23 listopada 2021 r. szkoła była gospodarzem Powiatowych Igrzysk Młodzieży w Tenisa Stołowego.
Miejsca w kategorii dziewcząt:
- I miejsce - SP 1 Czeladź
- II miejsce - SP 11 Będzin
- III miejsce - SP 13 Będzin.
Chłopcom emocje towarzyszyły do ostatniego seta. Mecze stały na bardzo wyrównanym poziomie, o zajętych miejscach decydowały niewielkie różnice w punktach.
Szkołę Podstawową nr 3 reprezentowali:
- Dawid Nowak
- Kacper Olkuski
- Wojciech Owczarczyk,
zdobywając awans do 1/4 Finału Wojewódzkiego.
Miejsca w kategorii chłopców:
- I miejsce - SP Dobieszowice
- II miejsce - SP Rogoźnik
- III miejsce - SP 3 Będzin
- IV miejsce - SP 11 Będzin
- V miejsce - SP 2 Czeladź.
Gratulujemy!
Dzień Kredki
Wszyscy wiemy, że kredki są najlepszymi przyjaciółmi każdego ucznia - wprowadzają w świat kolorów, rozwijają wyobraźnię.
22 listopada obchodzony był Światowy Dzień Kredki. W związku z tym świętem Samorząd Uczniowski zaprosił klasy 4 - 8 do wykonania jesiennych obrazów. Każda klasa otrzymała szkic drzewa i jesienny szablon do pokolorowania.
Komisja Szkolna postanowiła przyznać następujące miejsca:
- I miejsce - klasa 4a, klasa 5b i klasa 7b
- II miejsce - klasa 4b i klasa 8a
- III miejsce - klasa 5a.
Ubieranie choinki
Święta tuż, tuż... A jak święta, to koniecznie choinka!
Uczniowie klasy 2a - jako reprezentacja szkoły - wzięli udział w tradycyjnym, wspólnym ubieraniu choinki przy Ośrodku Kultury w Grodźcu. Choinkę ubierały grodzieckie szkoły i przedszkola.
Dzięki wszystkim dzieciom ze szkół i przedszkoli w Grodźcu można było poczuć atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.
Kampania społeczna „Idą święta, nie o sms - ie, lecz o kartce pamiętaj”
Szkoła nr 3 przystąpiła do kolejnej - czwartej - edycji ogólnopolskiej kampanii społecznej "IDĄ ŚWIĘTA, NIE O SMS - IE, LECZ O KARTCE PAMIĘTAJ". Kampania jest realizowana przez Fundacę Dbam o mój zasięg.
Celem kampanii jest zwrócenie uwagi na ważność relacji międzyludzkich w świecie zdominowanym przez nowe technologie. Piszemy kartki, wysyłamy je do bliskich lub zupełnie nieznajomych osób. Ważne, że ten ktoś dostanie oryginalną kartkę, na wypisanie której poświęciliśmy trochę czasu i serca, a nie będzie to kolejny sms kopiuj – wklej… Zróbmy coś z sensem. Sprawmy komuś radość i wyślijmy kartkę!
Szlachetna Paczka
Kolejny raz społeczność szkoły uczestniczyła w akcji charytatywnej Szlachetna Paczka. W 40 paczkach wybrana Rodzina otrzymała wszystko co niezbędne, wszystko o czym marzyła, a nawet więcej. Chęć pomagania stała się dla społeczności SP 3 tak normalna, jak oddychanie.
To będą ciepłe (węgiel, buty, koce), radosne (radio), bezpieczne (czujnik czadu), beztroskie (niczego nie zabraknie przez długi, dłuuugi czas) święta!
Serdecznie podziękowania dla wszystkich zaangażowanych!
Szkoła Podstawowa nr 6
„Paleta Barw" - Plener malarski
Złota polska jesień zachęciła uczniów kl. III a do zorganizowania pleneru malarskiego w ramach realizacji zadania z Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Z kulturą mi do twarzy”. Ta forma pracy spotkała się z dużym zaangażowaniem. Mali artyści malowali lokalną infrastrukturę i jesienne pejzaże. Powstałe prace wystawiono w szkolnej mini-galerii „Paleta barw”. Każdy mógł je obejrzeć. Twórcom gratulujemy artystycznego kunsztu!
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
20 listopada to wyjątkowy dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. W tym dniu dzieci na całym świecie jednoczą się i podejmują wiele działań w imieniu swoich rówieśników – tych, których prawa często są łamane.
Po raz kolejny uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6 uczcili Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka wspólnie z UNICEF. Dzień ten przypomniał, że wszyscy powinniśmy zwracać szczególną uwagę na dzieci i ich prawa. Z tej okazji uczniowie przyszli do szkoły ubrani na niebiesko lub mieli niebieskie elementy stroju.
Klasy młodsze z wychowawcami ozdobiły pomieszczenia klasowe w niebieskie elementy. Na szkolnym korytarzu urządzono tablicę, która wszystkich informowała o święcie. Ponadto uczniowie oglądali prezentację multimedialną, rozwiązywali quizy i zagadki, malowali kolorowanki z prawami dziecka. To był wyjątkowy dzień, który dostarczył uczniom pozytywnych wrażeń.
Dzień Życzliwości
22 listopada obchono Dzień Życzliwości. Szkoła zaświeciła na „żółto", a na twarzy każdego ucznia zagościł uśmiech. We wszystkich klasach odbyły się wybory najżyczliwszej osoby, którym wręczono certyfikaty przygotowane przez SU. W tym dniu każdy był szczęśliwy i radosny.
Światowy Dzień Pluszowego Misia
25 listopada uczniowie uczestniczyli w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija. Tego dnia każde dziecko przyszło do szkoły ze swoim przyjacielem - Misiem.
Przybyły misie małe i duże, białe, szare i wprost bajecznie kolorowe. Każdy był piękny i wyjątkowy. Dzieci malowały, wycinały, lepiły i kolorowały misie. To święto było dla uczniów, zwłaszcza młodszych, wyjątkowym dniem pełnym uśmiechu oraz wspólnej zabawy. Jednak najwięcej radości sprawił dzieciom sam fakt zaprezentowania swojego misia kolegom i możliwość zabawy z pluszakiem. Można go przytulić, a nawet zwierzyć mu się z sekretów.
Jesień w obiektywie
Po raz kolejny Szkoła Podstawowa nr 6 była organizatorem międzyszkolnego konkursu fotograficznego dla uczniów klas I-III będzińskich szkół podstawowych.
Tym razem w obiektywie zagościła jesień. Celem konkursu było uwrażliwienie dzieci na piękno jesiennej przyrody i zachęcenie ich do fotograficznej „interpretacji” otaczającej rzeczywistości. Konkurs miał charakter amatorski.
Podobnie jak poprzednie edycje, ta również cieszyła się dużym zainteresowaniem. Wszystkie nadesłane zdjęcia były pomysłowe, ciekawe, zgodne z tematem. Każde miało w sobie coś innego i niepowtarzalnego, odznaczało się oryginalnością. Jury miało poważny problem z wyłonieniem zwycięskich zdjęć. Autorom najpiękniejszych prac wręczono nagrody i dyplomy.
Tradycje bożonarodzeniowe – zajęcia warsztatowe
Okres przedświąteczny jest dla dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Będzinie bardzo pracowity. Uczniowie klasy I i II wzięli udział w warsztatach na temat „Tradycje i zwyczaje bożonarodzeniowe”.
Poznali historię choinki, sposoby ozdabiania bombek, wykonywania dekoracji świątecznych, kartek z życzeniami i „żywych stroików”. Sprytne rączki pierwszo- i drugoklasistów wykonały pomysłowe, świąteczne elementy, które były wspaniałą ozdobą na grodzieckiej choince przed Domem Kultury. Samo dekorowanie drzewka również wymagało od dzieci nieco sprytu i dobrego smaku. Najważniejsze, że efekt końcowy był zachwycający.
Grodzieckie ubieranie choinki
Ubieranie choinki i oczekiwanie na Świętego Mikołaja to ulubione świąteczne momenty w życiu każdego dziecka. Tuż przed „Mikołajkami" - 3 grudnia bieżącego roku, uczniowie klasy I i II wzięli udział we wspólnym ubieraniu choinki przed Domem Kultury w Grodźcu. Należy dodać, że wszystkie ozdoby choinkowe uczniowie wspólnie z wychowawcami przygotowali na warsztatach, a następnie zawiesili na rozłożystym świerku. Zrobiło się nastrojowo i świątecznie! Z dumą i ogromną radością dzieci oglądały i podziwiały swoje dzieło.
Mikołajki 2021 roku
Święty Mikołaj do nas przychodzi,
dużo prezentów dzieciom przynosi.
W buciki wszystko zwinnie upycha
i jak czarodziej w pośpiechu znika.
Tak było i w tym roku, Mikołaj dostarczył prezenty do szkoły i w pośpiechu zniknął. Każda klasa odebrała swoje upominki, ale z Mikołajem z wiadomych przyczyn się nie spotkała. Dzień ten uatrakcyjnił wszystkim uczniom SU. Zorganizował szkolne mikołajki pod hasłem „Kto przebrany - niepytany i cukierkiem poczęstowany".
Dzieci przebrane w czapki mikołajowe oraz czerwone stroje, z ogromną radością odbierały swoje prezenty, częstowały się cukierkami, obiecując, że grzecznie będą czekać na Mikołaja do przyszłego roku.
Projekt KROKUS
Już po raz „Krokus" organizowanym przez Żydowskie Muzeum Galicja oraz Irlandzkie Towarzystwo Edukacji o Holokauście. Celem projektu było zapoznanie uczniów z tematyką Holokaustu oraz uświadomienie im niebezpieczeństw związanych z dyskryminacją, uprzedzeniami i nietolerancją.
W pierwszej kolejności dzieci posadziły otrzymane cebulki krokusów przed budynkiem szkoły. Na lekcjach wychowawczych zapoznały się z tematem Holocaustu i symbolem pamięci o nim. Kwiaty mają przede wszystkim przypominać półtora miliona żydowskich dzieci oraz tysiące dzieci innych narodowości zamordowanych w czasie Holokaustu.
Ich kwitnienie może mieć również inny symboliczny wymiar - krokusy, które przetrwały w ziemi zimę, rozkwitają jako jedne z pierwszych kwiatów, przynosząc nadzieję nadchodzącej wiosny. Kolor kwiatów przypomina także żółte gwiazdy Dawida, które Żydzi zmuszeni byli nosić w wielu okupowanych przez nazistowskie Niemcy krajach. Projekt realizowany jest dzięki wsparciu finansowemu Komisji Europejskiej.
Szkoła POPdstawowa nr 8
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
Biblioteka szkolna wraz z aktywem bibliotecznym zorganizowała akcję informacyjną na terenie szkoły. Na stoisku poświęconym prawom dziecka podczas przerw można było obejrzeć i poczytać książki dotyczące tego tematu, zrobić sobie zdjęcie na tle plakatu. Żeby dowiedzieć się więcej o konwencji praw dziecka wystarczyło wylosować dodatkowe ciekawostki na ten temat.
Uczniowie wzięli też udział w konkursie na najciekawszy plakat związany z tematyką praw dziecka, który zorganizowała nauczycielka plastyki.
Tego dnia uczniowie i nauczyciele w SP 8 ubrani byli na niebiesko, ponieważ w dniu Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka kolor ten jest symbolem solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie, również tymi, których prawa nie są przestrzegane.
Z tej okazji klasa 2a wraz z wychowawcą nagrała też filmik o prawach dziecka. Można go obejrzeć na stronie szkoły, gdzie znajdują się także zdjęcia z wydarzenia: https://sp8bedzin.pl/?p=2585)
Dzień Pluszowego Misia
Z okazji Dnia Pluszowego Misia wszystkie klasy 1-3 zostały zaproszone do specjalnej sesji reklamującej bibliotekę.
Uczniowie pozowali ze swoimi maskotkami w sesjach tematycznych: reklamowaliśmy książki dotyczące czytania i biblioteki, książki psychologiczne dla dzieci, duże książki (z małymi misiami) i małe książki (z dużym misiem), a także serię “Czytam sobie” – i oczywiście ulubione książki uczniów! Wszystkie zdjęcia do obejrzenia na Facebooku biblioteki:
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1074220446674973&id=358576084906083
Tego dnia uczniowie klasy 8a poznali genezę misiowego święta, ciekawostki z nim związane, a potem tworzyli projekty maskotek. Uczniowie klasy 2 a postanowili przedstawić kolegom i koleżankom swoich pluszowych przyjaciół. Misie cały dzień towarzyszyły uczniom podczas zajęć – na prezentacji dostępnej na stronie szkoły można zobaczyć ulubione maskotki uczniów: https://sp8bedzin.pl/?p=2642
Międzyszkolny konkurs „Dom dla jeża”
Uczniowie klasy I a podjęli wyzwanie organizatora konkursu Prezydenta Miasta Będzina i wykonali z pomocą rodziców dwa śliczne domki dla jeży.
Pierwszaki zgromadziły też informacje o tym, że jeże to wyjątkowo pożyteczne zwierzęta i są sprzymierzeńcami człowieka w walce ze szkodnikami. Wbrew tradycyjnym wyobrażeniom jeże nie żywią się owocami (zdarza się to w bardzo rzadkich przypadkach), a już z całą pewnością nie przenoszą jabłek na grzbiecie. Jeśli jeż zamieszka w naszym ogrodzie nie musimy się obawiać o zbiory owoców, za to skutecznie pozbędziemy się ślimaków i wielu uciążliwych owadów.
Dzięki swojemu zaangażowaniu i pomysłowi uczniowie otrzymali Certyfikaty Opiekunów Jeży.
Andrzejki
Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego uczniowie poszczególnych klas przygotowali i pięknie udekorowali andrzejkowe stanowiska z wróżbami, których ciekawi byli nie tylko ich koledzy i koleżanki, ale również nauczyciele. Podczas wspólnej zabawy można było również podziwiać fantazyjne kostiumy uczniów, zjeść ciasteczko z wróżbą, czy zajrzeć w głąb szklanej kuli.
W świetlicy szkolnej dzieci zapoznały się z tradycjami andrzejkowymi. Wrzucali grosiki do miski z wodą, a także wróżyli, jaki zawód będą wykonywać, i co ich czeka w przyszłości. Nie zabrakło też wędrowania butów przez całą salę. Ten dzień był okazją do zapoznania się z tradycją andrzejkową oraz integracji zróżnicowanej wiekowo grupy świetlicowej. Uczniowie rozdali też wróżby uczniom, nauczycielom oraz pracownikom szkoły.
Sukces w Miejskim Konkursie „Wiedzy o Sejmie”
W konkursie zorganizowanym przez Biuro Poselskie Posła na Sejm Pana Rafała Adamczyka, nad którym patronat objął Prezydent Miasta Będzina Łukasz Komoniewski, uczennica naszej szkoły Maria Wilk z klasy 8 b zajęła I miejsce!
Mikołajki biblioteczne
Już po raz drugi biblioteka szkolna zorganizowała loterię fantową „Mikołajki biblioteczne". Wszyscy czytelnicy, którzy przyszli tego dnia do biblioteki losowali numerek z nagrodą. Każdy los wygrywał, a fant lądował w rękach uczniów po prawidłowej odpowiedzi na pytanie związane z biblioteką. Ponieważ wszystkie pytania były łatwe i uczniowie odpowiadali na nie śpiewająco, nikt nie wyszedł z biblioteki z pustymi rękami. I o to chodzi w mikołajki!
Zdjęcia z wydarzenia na stronie szkoły: https://sp8bedzin.pl/?p=2857
Świąteczne akcje Szkolnego Koła Wolontariatu
W związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia na terenie SP 8 odbyła się zbiórka skarpet i słodyczy dla zaprzyjaźnionego Dziennego Domu Pomocy Społecznej w Będzinie. (Foto na stronie szkoły: https://sp8bedzin.pl/?p=2817)
Oprócz tego szkoła bierze udział w bożonarodzeniowej akcji „Paczuszka dla maluszka” do której od 2013 roku zaprasza Fundacja Małych Stópek.
Jej adresatami da instytucje takie jak domy małego dziecka, domy dziecka, domy samotnej matki. Zbiórki koordynuje Szkolne Koło Wolontariatu.
Foto: https://sp8bedzin.pl/?p=2738
Ósemka włączyła się także w zbiórkę funduszy na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy – podczas przerw można kupić fanty, z których dochód przekazany będzie na WOŚP. Podczas finału 30 stycznia 2022 r. nasi nauczyciele wraz z młodzieżą będą zbierali także środki do tradycyjnej puszki WOŚP.
Szkolny konkurs „Torba na książki”
Uczniowie klas 4-8 wzięli udział w konkursie plastyczno-bibliotecznym - należało dać drugie życie płóciennym torbom na książki, które szkoła dostała od sponsora, i ozdobić je według uznania, pozostając jednak w tematyce książkowej.
Konkurs cieszył się dużym powodzeniem, bo i też nagrody były szczególne, a ufundował je przewodniczący Rady Rodziców.
Zdjęcia prac można obejrzeć na stronie szkoły: https://sp8bedzin.pl/?p=2797
Sukces w Międzyszkolnym Konkursie Informatycznym
W konkursie „Dzień Świętego Mikołaja w krajach europejskich” zorganizowanym w Szkole Podstawowej nr 6 w Będzinie I miejsce zdobył nasz uczeń - Maksymilian Dratwa z klasy 8a. Wyróżnienia otrzymali uczniowie klasy 7d: Pola Wołyńska i Patrick Biela.
Wyprawka czytelnicza dla klas I
10 grudnia odbyło się uroczyste wręczenie uczniom klas I Wyprawki Czytelniczej, na którą składa się książka „Pierwsze abecadło", broszura informacyjna dla rodziców „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem" oraz kreatywny alfabet.
Ten zestaw ma rozbudzić w uczniach fascynację światem liter, których jest co prawda tylko 32, ale potrafią opisać wszystko! Książki trafiły do uczniów w ramach kampanii Instytutu Książki „Mała książka - wielki człowiek".
Wręczenie Wyprawki poprzedzone było lekturą książki „Czytanie jest super” Munro Leaf, które każdej klasie I czytała bibliotekarka. Uczniowie wysłuchali opowieści o tym, do czego przydaje się czytanie, i że może dać nam ono dużo radości.
Zdjęcia z wydarzenia na stronie szkoły: https://sp8bedzin.pl/?p=2843
Szkoła Podstawowa nr 9
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 9 w grudniu przygotowywali się do świąt.
Brali udział i odnieśli sukces w konkursie – szopka bożonarodzeniowa.
Chętnie również uczestniczyli w szkolnym konkursie - stroik bożonarodzeniowy.
Przyozdabiali pierniczki pod czujnym okiem szkolnych kucharek.
Udekorowali szkołę ozdobami świątecznymi, ubrali choinkę, zrobili tematyczą dekorację. Przygotowali wigilie klasowe i uczestniczyli w przedstawieniu jasełkowym. Przebrali się za Mikołajów i wręczali sobie prezenty oraz składali życzenia świąteczno – noworoczne.
Szkoła Podstawowa nr 10
Dzień Praw Dziecka
19 listopada obchodziliśmy w Szkole Podstawowej nr 10 Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Wydarzenie to ustanowione zostało 7 listopada 2014 r., na wniosek Rzecznika Praw Dziecka, aby wyraźnie zaznaczyć, iż prawa człowieka zaczynają się od naszych pierwszych dni. Zajęcia miały na celu zapoznanie dzieci z zagadnieniami dotyczącymi praw dziecka oraz uświadomienie uczniom znaczenia praw i ich konsekwencji w codziennym życiu.
Na początku uczniowie zapoznani zostali z prezentacją multimedialną przybliżającą im tematykę dnia. Następnie odczytany został wiersz Marcina Brykczyńskiego – „O prawach dziecka” oraz bajka edukacyjna „Ja mam prawo, Ty masz prawo… (odc.18)” ze strony https://tuptuptup.org.pl/ja-prawo-prawo/.
Uczniowie na podstawie zdobytych wiadomości próbowali odpowiedzieć na pytania, czy każde dziecko ma takie same prawa oraz jakie z nich łamane były w bajce. Wspólnie odpowiedzieliśmy na pytanie „U kogo szukać pomocy, gdy łamane są nasze prawa?”, przedstawiona została postać Rzecznika Praw Dziecka.
Rozstrzygnięcie konkursu „Szopka bożonarodzeniowa w tradycji chrześcijańskiej”
23 listopada br. odbyło się spotkanie komisji konkursowej, która wybrała zwycięzców i wyróżnionych w konkursie „Szopka bożonarodzeniowa w tradycji chrześcijańskiej". Przepiękne prace mocno utrudniły wybór tych naj... Ale po burzliwych obradach udało się. Lista nagrodzonych znajduje się na stronie www.sp10bedzin.pl
Upominki dla hospicjum
Uczniowie klas 4a (Nikola, Anastazja, Maja J, Maja M, Szymon, Oliwia) oraz 4b (Blanka, Kornel, Jakub, Jessica, Rafał) własnoręcznie wykonali upominki dla pacjentów Oddziału Opieki Paliatywnej w Będzinie i Domowego Hospicjum Panaceum z Dąbrowy Górniczej.
Co roku uczniowie szkoły nr 10 goszczą na Oddziale Opieki Paliatywnej z przedstawieniem jasełkowym, gdzie wspólnie kolędują z pacjentami oddziału oraz całym personelem medycznym. Niestety okres pandemii uniemożliwił te wizyty, dlatego postanowiono przekazać oddziałowi własnoręcznie wykonane upominki, aby wiedzieli, że szkoła nadal o nich pamięta.
III Rodzinny Konkurs Ekologiczny „Bóg podarował nam świat - co zrobię dla jego piękna?"
Na początku grudnia w Szkole Podstawowej nr 12 w Jaworznie rozstrzygnięto III Rodzinny Konkurs Ekologiczny „Bóg podarował nam świat - co zrobię dla jego piękna?". Konkurs polegał m.in. na wykonaniu dowolną techniką pracy plastycznej nawiązującej do tematu. Szkołę nr 10 reprezentowało dwoje dzieci, w tym Filip K. z klasy 7 b, który zajął II miejsce w kategorii klas 4 - 8.
Innowacja „Dziecięce odkrywanie świata”
Odbyły się kolejne zajęcia z serii „Dziecięce odkrywanie świata". Tym razem tematem było czyste powietrze, rozmawiano na temat źródeł oraz skutków zanieczyszczeń, a także czy dzieci mają wpływ na nasze środowisko. Uczniowie odgrywali autorskie scenki, wielkie gratulacje za inwencję i pokonanie tremy!
„Magiczna moc bajek"
W listopadzie świetlica szkolna zrealizowała moduł II projektu „Magiczna moc bajek" zatytułowany PRZYJAŹŃ. Udało się zrealizować następujące tematy: „Prawdziwy Przyjaciel to Skarb!" wyjaśniono sobie znaczenie słowa przyjaciel. Jakie posiada cechy i czy warto mieć przyjaciela. Po wysłuchaniu opowiadania „Muzyka przyjaźni" dzieci odpowiadały na pytania co to jest przyjaźni, szacunek, tolerancja.
Przez cały miesiąc towarzyszył uczniom temat Prawa Dziecka. W oparciu o Konwencję o Prawach Dziecka, realizowano zajęcia warsztatowe które zapoznały uczniów z ich prawami pt. „Mały człowiek duża sprawa, mały człowiek ma swe prawa!".
Podekscytowani uczniowie oczekują na realizację zadań z kolejnego, grudniowego modułu!!
Stroimy się!
Szkoła i świetlica pięknie stroją się na Boże Narodzenie!
Szkoła kieruje podziękowania Wspólnocie Leśnej Sławków za piękne choinki, dzięki którym w progi szkoły zawitała prawdziwa magia Świąt.
Szkoła Podstawowa nr 11
Grudzień to miesiąc kiedy wszyscy staramy się pomóc potrzebującym, gdyż do tego nastrajają nas piękne, rodzinne Święta Bożego Narodzenia. Szkoła Podstawowa nr 11 włączyła się w trzy duże akcje charytatywne:
Szlachetna paczka - to już XXI edycja Szlachetnej Paczki, cała społeczność szkolna zmieniła historie życia rodzinie, która najbardziej tego potrzebowała - przekazano 34 paczki na kwotę ok. 5000,00 zł dla rodziny.
Paczuszka dla Maluszka – to cenna akcja charytatywna, której patronuje Prezydent naszego Miasta, cała społeczność szkolna przekazała 21 paczuszek dla njamłodszych wypełnionych kosmetykami, pieluszkami, odżywkami.
Zamień los na podarek – to pomoc dla seniorów organizowana przez Parafię Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny na Syberce, szkoła przekazała żywność, w tym mąka, cukier, olej, herbata, masło, konserwy dla najbardziej potrzebujących.
Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych
Dnia 3 grudnia 2021roku obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych.
Tego dnia na całym świecie odbywają się uroczystości, których celem jest promowanie praw osób niepełnosprawnych i działań na rzecz pełnej realizacji tych praw.
W Szkole Podstawowej nr 11 w roku szkolnym 2002/2003 utworzono pierwszy oddział integracyjny. W ten sposób stała się pierwszą w Będzinie szkołą podstawową, w której w jednej klasie uczą się dzieci sprawne i „sprawne inaczej”. Od tej pory, co roku w grudniu w szkole odbywa się uroczysty Dzień Integracji.
W klasach I-III wychowawcy przeprowadzili zajęcia, których celem było uczenie współodczuwania, zrozumienia sytuacji życiowej osób z różnym rodzajem niepełnosprawności, budowanie świadomości społecznej na temat włączania osób z niepełnosprawnościami do aktywnego i niezależnego życia itp.
Uczniowie podczas różnych zabaw polisensorycznych związanych ze zmysłem wzroku, słuchu, czy dotyku mieli szansę zrozumieć, na czym polegają bariery i ograniczenia osób z niepełnosprawnością w różnych sytuacjach życia codziennego. Uczniowie oglądali również krótkometrażowe, edukacyjne filmy, z których dowiedzieli się, jak należy zachować się względem osoby z niepełnosprawnością oraz jak postrzegają świat osoby z autyzmem.
Z kolei w klasach IV-VIII uczniowie na lekcji wychowawczej oglądali krótkometrażowy film „Cyrk motyli” (reż. Joshua Weigel) mający na celu uświadomienie widzowi poważny problem - brak akceptacji samego siebie oraz brak poczucia własnej wartości przez swoją odmienność fizyczną.
Film wywołał sporo emocji nie tylko wśród uczniów, ale również wśród nauczycieli. Następnie uczniowie poznali autentyczną postać Nicka Vujicic’a, który urodził się z rzadką chorobą znaną, jako zespół tetra-amelia, czyli całkowitym wrodzonym brakiem kończyn. Na całym świecie prowadzi on wykłady na temat niepełnosprawności, motywacji i wiary w Boga.