Baner Będzin - strona główna
logo
Dzieci ubrane na niebiesko trzymające niebieskie baloniki

Kwiecień w przedszkolach!

27
/
04
/
2021

Przedszkole Miejskie nr 6

Ogólnopolski projekt „Jesteśmy różni, lecz równie ważni”

26 marca dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 6 im. UNICEF z Grupy „Żabki” wzięły udział w Ogólnopolskim Projekcie "Jesteśmy różni, lecz równie ważni". Projekt ma na celu podnoszenie świadomości społecznej i propagowanie wiedzy na temat autyzmu oraz zespołu Aspergera.

Tego dnia dzieci wraz z nauczycielami obchodziły również Dzień Autyzmu, dlatego też „zaświecili na niebiesko” ubierając się na ten kolor. Przedszkolaki rozmawiały o trudnościach, umiejętnościach i sposobach radzenia sobie w trudnej sytuacji osób dotkniętych autyzmem.

Dzieci dowiedziały się, że dla osób z autyzmem ważna jest przewidywalność i powtarzalność sytuacji. Poprzez doświadczenia sensoryczne mogły przenieść się do świata autyzmu i poczuć jak poszczególne zmysły zniekształcają odbiór rzeczywistości.

Uwieńczeniem wspólnej zabawy było wykonanie grupowej pracy plastycznej. Nagrodą za udział i zaangażowanie w zajęciach był niebieski balonik dla każdego przedszkolaka.

Dzieci w niebieskich koszulkach i z niebieskimi balonikami leżąc na podłodze tworzą napis Równi

 Przedszkolaki ubrane na niebiesko trzymające niebieskie balony


 Przedszkole Miejskie nr 15

Kropelki „Kolorowe Nutki”

W marcu dzieci z grupy „ Kropelek” brały udział w Miejskim Przeglądzie Piosenki Przedszkolnej „Kolorowe Nutki”. Nasze przedszkole reprezentowała Tosia i Kacper w piosence „Polska - czy to noc czy to dzień”.

Konkurs zorganizowany pod hasłem „Piękna nasza Polska cała” stał się okazją do zapoznania wszystkich dzieci z symbolami narodowymi oraz do rozbudzania poczucia patriotyzmu.

Zdjecie przedstawiajace dziewczynkę i chłopca na tle flagi

Czekamy na Wielkanoc

Święta wielkanocne to piękny czas na kultywowanie tradycji. Dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 15 w Będzinie również z radością przygotowywały się w przedszkolu do tych wiosennych świąt. Posiały rzeżuchę, wykonały kartki świąteczne, przygotowały piękne kurki i zajączki, ozdobiły jajeczka kolorowymi papierowymi kwiatami. Z niecierpliwością czekały na prezenty od wielkanocnego zajączka. Również w czasie nauki zdalnej z wielkim zaangażowaniem przygotowywały świąteczne ozdoby oraz wypieki – tradycyjne mazurki.

Galeria zdjęć przedstawiających dzieci trzymające ozdoby wielkanocne

Zdjecia dzieci z wielkanocnymi ozdobami

Trzy zdjęcia dzieci podczas wykonywania ozdób wielkanocnych

Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Kolorowa Wielkanoc”

Przedszkole Miejskie nr 15 w Będzinie po raz dwunasty zorganizowało Ogólnopolski Konkurs Plastyczny skierowany do dzieci 5-6letnich z terenu całej Polski. W tym roku tematem przewodnim była „Kolorowa Wielkanoc”. Na konkurs nadesłano wiele prac plastycznych przedszkolaków z terenu całej Polski.

Prace wykonano w różnych technikach i formatach, każda była inna a wszystkie - piękne. Bardzo trudno było wybrać te najpiękniejsze i najciekawsze. Zgodnie z zasadami konkursu, powołana do oceny komisja brała pod uwagę samodzielność, oryginalność, walory artystyczne i pomysłowość.

Kierując się tymi zasadami jury, w składzie nauczycieli Przedszkola Miejskiego nr 15 postanowiło nagrodzić: Kamilę z Samorządowego Przedszkola w Przecławiu, Julię z Przedszkola nr 2 w Śremiu i Olę z Przedszkola Miejskiego nr 4 w Będzinie. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Prace plastyczne o tematyce wielkanocnej

Wystawa prac dzieci z napisem Ogólnopolski Konkurs Plastyczny

Nauczanie zdalne

Od 29 marca 2021 r. rozpoczęliśmy nauczanie zdalne. Dzieci z naszego przedszkola chętnie w nim uczestniczyły. Wychowawczynie przesyłały do rodziców propozycje aktywności na każdy dzień. Ciekawe karty pracy, instruktaż wykonania prac plastycznych a także nagrania z czytanymi przez siebie opowiadaniami. wierszami, zagadkami. Dzieci wykonały podczas nauki zdalnej wiele pięknych prac plastycznych między innymi dzieci z grupy „Rybki” stworzyły Tęczowe Jednorożce z okazji Dnia Jednorożca.


Przedszkole Miejskie nr 13

I jest!!! Długo i z utęsknieniem przez wszystkich wyczekiwana wiosna.

W Przedszkolu Miejskim nr 13 im. Juliana Tuwima w Będzinie już od samego rana było wesoło, kolorowo i gwarnie. Radość z powodu nadejścia wiosny udzieliła się wszystkim. Starsze i młodsze przedszkolaki uczestniczyły w różnorodnych zabawach ruchowych i muzycznych z wykorzystaniem wielu rekwizytów nawiązujących do aktualnej pory roku.

Były konkursy, quizy i koncerty. W przedszkolu zrobiło się zielono od strojów dzieci, które podkreślały wiosenny nastrój. Kulminacyjnym punktem tegorocznych obchodów nadejścia wiosny był kolorowy korowód przedszkolaków, który przeszedł uliczkami osiedla. Dzieci głośnym i radosnym śpiewem piosenki „Maszeruje wiosna…” obwieściły okolicznym mieszkańcom, że już mamy wiosnę.

Warsztaty wielkanocne

Przedświąteczny nastrój udzielił się wszystkim bez wyjątku. Młodsze i starsze przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem uczestniczyły w różnorodnych zajęciach o tematyce świątecznej.

Przygotowania do świąt Wielkiej Nocy rozpoczęto od zasiania tradycyjnej rzeżuchy i owsa, które posłużyły jako baza do wykonania pięknych dekoracji na świąteczne stoły. Dzieci wykazały się niezwykłą kreatywnością i wyobraźnią w tworzeniu pisanek, palm, stroików i innych wielkanocnych ozdób.

Nie mogło również zabraknąć własnoręcznie przygotowanych świątecznych przysmaków. Wielkanocne babki i mazurki kusiły nie tylko wyglądem, ale także smakowitym aromatem. Pomimo pandemii, tegoroczne święta będą radosne i pełne nadziei.

Galeria zdjęć przedstawiających dzieci w strojach ludowych, wykonujące wiosenne prace plastyczne oraz dzieci podczas witania wiosny


Przedszkole Miejskie nr 14

Kwiecień w Przedszkolu Miejskim nr 14 pomimo zawieszenia zajęć był bardzo pracowitym miesiącem.

16 kwietnia odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego: Dziecięce marzenia - „Będzin - moje miasto, którego organizatorem było Przedszkole Miejskie nr 14.

Celem konkursu było rozwijanie wyobraźni i inwencji twórczej dzieci, doskonalenie umiejętności wypowiadania się w różnych technikach plastycznych oraz promowanie młodych talentów. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i zachęcamy do brania udziału w kolejnych konkursach.

Podczas ograniczenia pracy placówki w pierwszym tygodniu przedszkolaki przygotowywały się do Świąt Wielkanocnych. Misie, realizowały podstawę programową, wykonywały szereg prac plastycznych o tematyce wiosennej, każde dziecko prezentowało swoje umiejętności artystyczne.

Tygryski doskonaliły poznane już cyfry oraz litery, a także zdobywały wiedzę o gospodarstwie rolnym, zwierzętach hodowlanych, leśnych oraz ptakach powracających z ciepłych krajów do Polski.

Zadaniem dzieci z grupy Kotków było wykonanie własnej pisanki, małej lub dużej, na kartce czy z wydmuszki, malowanej farbami lub ozdobionej papierem kolorowym.

Motylki pilnie uczyły się i bawiły z pomocą swoich rodziców. Przygotowały piękne pisanki i pomagały rodzicom w przygotowaniu ozdób wielkanocnych. W kolejnych tygodniach poznały wiejskie zwierzęta oraz dowiedziały się jak należy dbać o środowisko, o naszą planetę.

Galeria zdjeć przedstawiających dzieci w pracami plastycznymi wykonanymi własnoręcznie

Prace plastyczne wiszące na tablicy korkowej, od góry napis Prace na Konkurs plastyczny


Przedszkole Miejskie nr 1

Co roku 22 kwietnia, na całym świecie obchodzone jest wyjątkowe święto – Międzynarodowy Dzień Ziemi.

Celem święta jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za Ziemię. Z tej okazji w Przedszkolu Miejskim nr 1 dla przedszkolaków zorganizowano wiele zabaw z ekologią w tle.

Aktywność dzieci była różnorodna. Z tej okazji młodsze grupy za pomocą krótkiej prezentacji wyruszyły w multimedialną podróż, gdzie przewodnikiem była planeta Ziemia. Dzieci dowiedziały się wielu ciekawostek na temat Ziemi oraz poznały zasady recyklingu. Wykonały zielone drzewa oraz ekoludka stojącego na ich straży. Starsze grupy pilnie pracowały z kartami pracy oraz rozwiązywały zagadki i quizy.

Nie zabrakło również prac plastycznych oraz ekologicznego plakatu z hasłem przewodnim dla wszystkich jedynkowych przedszkolaków: „Ziemia jest jedyna w swoim rodzaju i jest jedynym domem, o którego należy dbać już od najmłodszych lat, a ona odwdzięczy się całym swoim pięknem.”

Galeria zdjęć przedstawiająca dzieci podczas zabawy z okazji Dnia Ziemi

Galeria zdjęć przedstawiających dzieci podczas warsztatów z okazji Dnia Ziemi oraz ekologiczne prace plastyczne


Przedszkole Miejskie nr 5

XIV Międzyprzedszkolny Konkurs Recytatorski Autorów Poezji Dziecięcej „Wiosna z Wartościami”

26 kwietnia 2021 r. odbył się w Przedszkolu Miejskim nr 5 w Będzinie multimedialny finał XIV Międzyprzedszkolnego Konkursu Recytatorskiego pod hasłem „Wiosna z wartościami”.

Pani Dyrektor Katarzyna Przybyła przywitała Jury, w którym zasiedli: Pani Ewelina Grad – inspektor Wydziału Oświaty, Pani Monika Grochowina – pracownik Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie oraz Pani Ewelina Sokół – wicedyrektor Przedszkola Miejskiego nr 5 w Będzinie.

Jury obejrzało nagrania laureatów wewnętrznego konkursu z będzińskich przedszkoli i wyłoniło następujących zwycięzców:

W kategorii dzieci młodszych:

 • I miejsce – Nina Głąb z Przedszkola Miejskiego nr 13 im. Juliana Tuwima za wiersz „Psia tolerancja” Piotra Złotkowskiego,
 • II miejsce – Anna Kłosowicz z Przedszkola Miejskiego nr 4 im. Jana Brzechwy za wiersz „Dżońcio” Juliana Tuwima,
 • III miejsce – Julia Pawłowska i Jan Pawłowski z Przedszkola Miejskiego nr 8 za wiersz „Wiosna” Magdaleny Frączek.

W kategorii dzieci starszych:

 • I miejsce – ex aequo Lena Kurczenko z oddziału przedszkolnego „Sówki” przy Szkole Podstawowej nr 4 im. Stanisława Staszica za wiersz „Wiosna” Marii Konopnickiej oraz Adam Kaczmarek z Przedszkola Miejskiego nr 5 im. Króla Maciusia Pierwszego za wiersz „Moja rodzina” autorstwa rodziny Kaczmarków,
 • II miejsce – Zuzanna Polak z Przedszkola Miejskiego nr 2 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu za wiersz „Zły humorek” Doroty Gellner,
 • III miejsce – Bartosz Pietrzyk z Przedszkola Miejskiego nr 10 im. Jana Marcina Szancera za wiersz „Wiosenne porządki” Jana Brzechwy.

Zwycięzcy otrzymają nagrody książkowe, dyplomy oraz słodkie upominki.

Serdecznie gratulujemy laureatom i dziękujemy dzieciom za udział w konkursie, a rodzicom i nauczycielom za przygotowanie do niego przedszkolaków.

Wystąpienia dzieci można obejrzeć tutaj:


Przedszkole Miejskie nr 4

W Przedszkolu Miejskim nr 4 im. Jana Brzechwy w Będzinie odbyło się rozstrzygniecie Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Bohaterowie utworów Jana Brzechwy w oczach dziecka” pod honorowym patronatem córki autora - Krystyny Brzechwy i Prezydenta Miasta Będzina Łukasza Komoniewskiego.

Przedszkole Miejskie nr 4 od lat popularyzuje twórczość Jana Brzechwy wśród społeczności przedszkolnej z różnych stron naszego kraju. Celem konkursu jest zachęcenie dzieci z całej Polski do czytania i ilustrowania wierszy Jana Brzechwy, pobudzenie twórczej wyobraźni i kreatywności dzieci. W tym roku postawiono przed dziećmi trudne zadanie - przedstawić wiesz Brzechwy za pomocą kredek lub flamastrów w formie komiksu.

Na konkurs wpłynęły 22 prace z całej Polski. Konkurs kierowany był do dzieci sześcioletnich. Prace oceniało jury złożone z Pani Jolanty Markowskiej – kierownika Pracowni Plastycznej Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie, Pani Eweliny Grad – Inspektora Wydziału Oświaty w Będzinie, Pani Ewy Lewandowskiej – nauczyciela plastyki w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Będzinie oraz Małgorzaty Gołębskiej-Miłosek – nauczycielki Przedszkola Miejskiego nr 4 im. Jana Brzechwy w Będzinie.

Komisja przyznała Grand Prix oraz nagrody i wyróżnienia:

Grand Prix

 • Maksymilian Braksator z Przedszkola Miejskiego nr 10 w Będzinie za pracę „Hipopotam”.

I miejsce

 • Amelia Zakrzewska z Miejskiego Przedszkola nr 3 w Ustce za pracę „Psie smutki”,
 • Liliana Szysiak z Przedszkola Miejskiego nr 43 w Sosnowcu za pracę „Katar”.

II miejsce

 • Aleksandra Wójcik z Przedszkola Miejskiego nr 6 w Bielsku-Białej za pracę „Pchła Szachrajka”.

III miejsce

 • Julian Piotrowski z Przedszkola „Basia” w Tomaszowie Mazowieckim za pracę „Pantera”.

Wyróżnienia

 • Maja Plata z Publicznego Przedszkole nr 2 w Ciścu za pracę „Kaczka Dziwaczka”,
 • Julia Świeża z Miejskiego Przedszkola nr 30 w Częstochowie za pracę „Pchła Szachrajka”,
 • Pola Łuszczek z Niepublicznego Przedszkola „Zielony Zakątek” w Długołęce za pracę „Na Wyspach Bergamutach”,
 • Zofia Paśnik z Przedszkola Miejskiego nr 9 w Będzinie za pracę „Kaczka Dziwaczka”,
 • Zuzia Korczyńska z Przedszkola Miejskiego Nr 4 w Będzinie za pracę „Na straganie”.

Wszyscy laureaci konkursu otrzymali dyplomy i nagrody ufundowane przez Prezydenta Miasta Będzina Łukasza Komoniewskiego. Wszystkim dzieciom i nauczycielom serdecznie dziękujemy za udział w konkursie. Nagrodzonym i wyróżnionym gratulujemy!

Galeria zdjęć przedstawiających nagrodzone prace w Konkursie plastycznym

Wyślij link mailem
 • Pdf
 • Drukuj
 • Powrót
 • Wypowiedz się