Baner podziemia
Baner Będzin - strona główna
logo

Wystawa „Czerwień – gród między Wschodem a Zachodem”

23
/
01
/
2019

Z dniem 24 stycznia 2019 roku w Pałacu Mieroszewskich zagości wystawa czasowa z Muzeum Regionalnego im. Janusza Petera w Tomaszowie Lubelskim: „Czerwień – gród między Wschodem a Zachodem”.

Pograniczne położenie grodów czerwieńskich nad rzeką Huczwą i środkowym biegiem Bugu sprawiło, że w okresie wczesnego średniowiecza były terytorium spornym z Rusią i dopiero Kazimierzowi Wielkiemu udało się przyłączyć je do Polski. Grody, znane dziś jako stanowiska archeologiczne w: Czermnie (niegdyś Czerwień), Gródku Nadbużnym (Wołyń), Sąsiadce (Sutiejsk), Bronisławce (Grabowiec), czy Guciowie rozwijały się w okresie od IX do XIII wieku i z tych czasów pochodzą prezentowane na wystawie zabytki. Dokumentują one życie codzienne, zajęcia gospodarskie i rzemieślnicze, a także aspekty militarne funkcjonowania mieszkańców. Na szczególną uwagę zasługują dwa skarby ozdób srebrnych, złożone z przedmiotów o bardzo wysokiej klasie artystycznej, prawdziwie luksusowych, jak na owe czasy.

Wystawę można zwiedzać od 24 stycznia do 7 kwietnia 2019 roku. Serdecznie zapraszamy również na finisaż wystawy, który odbędzie się 28 marca 2019 roku o godz. 17.00 w Pałacu Mieroszewskich.

plakat

Wyślij link mailem
  • Pdf
  • Drukuj
  • Powrót
  • Wypowiedz się