Przejdź do Treści
Baner 660
Baner Będzin - strona główna
Baner Będzin Portal Miejski

Koniec roku 2017 u będzińskich przedszkolaków

21
/
12
/
2017

W Przedszkolu Miejskim nr 1 po występie bożonarodzeniowym przygotowanym przez średniaków dla wszystkich przedszkolaków oraz personelu odbyło się wspólne kolędowanie, dzielenie się opłatkiem oraz wspólna przedszkolna Wigilia.

Na stołach pojawił się barszcz z uszkami, ryba, kapusta z pieczarkami oraz kompot z suszonych śliwek. Przy talerzach na dzieci czekały słodkie niespodzianki. Wszystkie dzieci odświętnie ubrane zasiadły do stołów zebranych na ten wyjątkowy dzień w jednej sali, aby nastrój świąteczny objął wszystkich razem.

15 grudnia w dzielnicy Grodziec dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 15 przygotowały i zaprezentowały przedstawienie jasełkowe ,,Jest taki dzień..”.

Przedświąteczna uroczystość była pierwszą z planowanych corocznie imprez środowiskowych, mających na celu integrację społeczności przedszkolnej z mieszkańcami dzielnicy Będzin.

W Przedszkolu Miejskim nr 9 im. Wandy Chotomskiej odbyły się Jasełka pt. „Idą święta”.

Święta Bożego Narodzenia to dla wielu najpiękniejsze, najcieplejsze, rodzinne, pełne radości  chwile. To czas zadumy, refleksji, wspomnień i odpoczynku. Tradycją w przedszkolu stały się wspólne kolędowania z rodzicami i przyjaciółmi przedszkola. Tym razem rodzice przedszkolaków wcielili się w role aniołków, pastuszków, królów, Józefa i Maryi.

19 grudnia Przedszkole Miejskie nr 1 odwiedzili prawdziwi górale.

Przed świętami do przedszkolaków zawitała kapela góralska z Beskidu Śląskiego ,,Beskidzcy zbóje”. Dzieci poprzez żywy kontakt z folklorem w klimacie świątecznym wysłuchały kolęd i pastorałek, grały na instrumentach, poznały podstawowe elementy strojów góralskich, uczyły się mówić gwarą oraz poznawały góralskie tradycje świąteczne np. chodzenie po kolędzie. Na koniec tradycyjnie wspólnie śpiewali wyuczoną pastorałkę góralską.

13 grudnia dzieci z przedszkola uczestniczyły w przedstawieniu na podstawie słuchowiska i bajki autorstwa J. Porazińskiej ,,Kozucha Kłamczucha” w wykonaniu swoich nauczycieli.

Dzieci z zapartym tchem oglądały bajkę, z której morał:,,Niech nie kłamią przedszkolaki, bo każde kłamstwo, krótkie ma rogi, nie kłamcie, bo mogą wyrosnąć wam rogi” na pewno wzięły sobie do serca. Przygody kłamliwej kozy, biednej Zazulki oraz innych postaci bajkowych długo i gromko oklaskiwały.

Dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 1 uczestniczyły w programie ,,Pies domownik – pies przyjaciel”.

Podczas tych zajęć przedszkolaki dowiedziały się jak należy pielęgnować psa, co pies może a czego nie powinien jeść. Dzieci poznały sposoby bezpiecznej zabawy z psem oraz o czym należy pamiętać idąc z psem na spacer. Dowiedziały się jak należy postępować aby kontakt z pupilem był bezpieczny i komfortowy dla obu stron, a jednocześnie pozwolił na zaistnienie prawdziwej nici przyjaźni. Zajęcia były prowadzone przez specjalistę z Polskiego Centrum Dogoterapii a towarzyszył mu pies Largo.

Tydzień odkrywcy w PM9

W Przedszkolu Miejskim nr 9 im. W. Chotomskiej dzieci uczestniczyły w zajęciach eksperymentalnych. Do przedszkola zostali zaproszeni uczniowie wraz z profesorem Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Będzinie, którzy przeprowadzili dla wychowanków lekcje doświadczeń chemicznych i fizycznych. Podczas całotygodniowych zajęć przedszkolaki tworzyły z różnych materiałów ciekawe wynalazki: statki kosmiczne, magiczne notesy. W czasie zajęć doskonalili swoją wyobraźnię, umiejętności manualne i kreatywność. Przedszkolaki poznały historię powstania węgla i pracę górnika. Każdy dzień stał się dla nich wyzwaniem i pozwolił im zyskać pewność siebie w działaniu twórczym.

Andrzejki w PM12

30 listopada do Przedszkola Miejskiego nr 12 przybyła andrzejkowa wróżka. Dzieci przebrane za postacie z bajek poznały andrzejkowe tradycje i zwyczaje. Nie zabrakło tradycyjnego lania wosku, wróżenia z cukierków, losowania wróżby z zaczarowanego kapelusza oraz z gwiazdy przyszłości. Zabawa zakończyła się balem w pałacu andrzejkowej wróżki. Ten dzień był dla dzieci pełen wrażeń i radosnych doznań.

Listopad w PM14

6 listopada w grupie 5,6 - latków Kotków odbyły się popołudniowe zajęcia warsztatowe z udziałem dzieci i ich rodziców Święto Pieczonego Kartofla, którego gościem honorowym był oczywiście Kartofelek.

Zabawa była znakomita, najpierw występ dzieci z piosenkami i inscenizacją wiersza J. Tuwima pt. "Rzepka", rozwiązywanie zagadek słuchowych, dotykowych i smakowych, wspólne tańce Woogie – Boogie, Dwóm tańczyć się zachciało, potem wykonanie rodzinnej pracy plastycznej ,,Wesołe warzywka-przyjaceiele kartofelka".

Uwieńczeniem spotkania był pyszny, warzywny poczęstunek.

9 listopada 6,5 – latki Tygryski odwiedziły zamek królewski w Będzinie. Dzieci z uwagą słuchały opowiadania przewodnika, z zapartym tchem oglądały muzealne eksponaty. Silnych wrażeń dostarczyły podziemia i zamieszkujące je nietoperze.

Ukoronowaniem wycieczki był spacer po skąpanym w jesiennych liściach wzgórzu zamkowym.

W ramach współpracy z Filharmonią Śląską 28 listopada odbyło się kolejne spotkanie z Panią Gamą, w którym uczestniczyły dzieci z wszystkich grup wiekowych. Klarnet z akordeonem w duecie oprowadziły po ósemkowym świecie.

Tym razem dzieci poznały klarnet i akordeon, ich budowę, technikę i sposób wydobywania z nich dźwięków, a także z uwagą wysłuchały utworów muzycznych.

Urodziny Pluszowego Misia w PM12

23 listopada dla wychowanków Przedszkola Miejskiego nr 12 był dniem pełnym niespodzianek i wrażeń. Placówka uroczyście obchodziła kolejne urodziny pluszowego misia. Misiowe piosenki, tańce i konkursy, towarzystwo własnych pluszowych misiaków oraz odwiedziny Kubusia Puchatka dostarczyły dzieciom niezapomnianych wrażeń.

Pasowanie na przedszkolaka w PM12

Maluszki z Przedszkola Miejskiego nr 12 oficjalnie zostały włączone w poczet przedszkolaków tutejszej placówki. Pasowania na przedszkolaka dokonała dyrektor w obecności rodzin dzieci. Maluchy wykazały się umiejętnościami muzycznymi, recytatorskimi i sprawnością fizyczną, musiały również przezwyciężyć tremę i samodzielnie wystąpić po pamiątkowy dyplom i róg obfitości.

Dzień Pluszowego Misia w Przedszkolu Miejskim nr 1

Pluszowy miś to najlepszy przyjaciel wszystkich maluchów. Pociesza je gdy są smutni, pomaga zasnąć czy wspiera w pierwszym dniu w przedszkolu. Dnia 24 listopada obchodziliśmy w przedszkolu ,,Dzień pluszowego misia”. Podczas uroczystości dzieci dowiedziały się wielu ciekawych informacji na temat niedźwiedzi, na wzór których powstała ukochana przez najmłodszych pluszowa zabawka. Przedszkolaki wzięły również udział w konkursach i wesołych zabawach. Na zakończenie dzieci bawiły się przy znanych i lubianych misiowych piosenkach, odśpiewały misiowi ,,Sto lat” oraz przygotowały dla niego tort i dostały ,,małe misiowe co nieco”.

W Przedszkolu Miejskim nr 1 odbyły się ciekawe zajęcia dotyczące pochodzenia i zastosowania bursztynu.

Przedszkolaki oglądały różne okazy bursztynowe, kolorowały pyłem bursztynowym kolorowankę oraz szlifowały małe bursztynki, które stały się ich własnością oraz oglądały pokaz topienia bursztynu.

W Przedszkolu Miejskim nr 9 im. Wandy Chotomskiej odbyła się VII edycja konkursu o tematyce prozdrowotnej pn. "Ruch to zdrowie" dla dzieci z będzińskich przedszkoli i oddziałów przedszkolnych przy szkołach podstawowych.

W tym roku dzieci przedstawiły scenkę związaną z zdrowym odżywianiem i dbaniem o prawidłową postawę ciała. Dzieci z będzińskich szkół i przedszkoli miały możliwość uczestniczenia w zajęciach prowadzonych przez fizjoterapeutów z Powiatowego Centrum Rehabilitacji. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody ufundowane przez Prezydenta Będzina Łukasza Komoniewskiego.

W Przedszkolu Miejskim nr 4 im. Jana Brzechwy odbyła się czwarta edycja konkursu „Przedszkolak na medal”, adresowana do dzieci 5-letnich z będzińskich przedszkoli.

W tym roku dzieci zdobywały medal „Młodego odkrywcy”. Konkurs miał charakter zabaw badawczych w formie doświadczeń i eksperymentów. Celem konkursu było czerpanie radości z doświadczania i eksperymentowania, kształtowanie umiejętności współpracy w zespole oraz integrowanie środowisk przedszkolnych. Dzieci z dużym zaangażowaniem i zaciekawieniem wykonywały doświadczenia tj. „Magiczne Jojo”, „Dmuchany balon”, „Tęcza skittles” oraz eksperymentowały z kolorami. Wszyscy uczestnicy otrzymali medal „Młodego odkrywcy”, a każde uczestniczące przedszkole dyplom.

"Pełna miska dla schroniska" w Przedszkolu Miejskim nr 13 im. Juliana Tuwima

Wolontariusze ze Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Sosnowcu w ramach akcji "Ręka w Łapę" odwiedzili będzińską placówkę. Towarzyszyły im przemiłe pieski Antoś i Shimaru.

Zajęcia miały na celu nauczyć dzieci, jak w sposób prawidłowy i bezpieczny obchodzić się z psem i jak należy się nim opiekować. Dzieci dowiedziały się, że pies może być najlepszym kompanem aktywnego i ciekawego spędzania wolnego czasu. Wolontariusze starali się rozbudzić w przedszkolakach empatię i wrażliwość oraz nauczyć ich, że zwierzę to istota żywa, która też czuje i należy jej się szacunek.

Na ręce wolontariuszy przedszkolaki przekazały dary z corocznej akcji. W tym roku padł rekord..... zebrano 140 kg karmy, dużą ilość kocy i innych tekstyliów, które szczególnie przydadzą się zimą.

Konkurs międzyprzedszkolny w Przedszkolu Miejskim nr 13 im. Juliana Tuwima "Czym pachnie jesień? Kosmiczną przygodą''.

Jak co roku przedszkolaki z będzińskich przedszkoli spotkały się podczas miejskiego konkursu plastycznego w Przedszkolu Miejskim nr 13.

W trakcie spotkania uczestnicy poznali walory jesiennej przyrody, zastanawiając się "Czym pachnie jesień?" tym razem. W tym roku przedszkolaki uczestniczyły w kosmicznej przygodzie. Inspiracją i zachętą do wspólnej, kreatywnej zabawy była inscenizacja przygotowana przez nauczycieli grupy Żabki i Zajączki, którzy wcielili się w rolę aktorów i przy pomocy Jeżyka-Szymona przenieśli młodych uczestników konkursu i gości

w leśny świat mieszkańców obcej planety, którzy zachwycali się ziemską jesienią.

Tego dnia przedszkolaki miały okazję zaprezentować swoje zdolności plastyczne i zaprojektować model jednego z odlatujących jesienią ptaków.

Spotkanie sprzyjało integracji środowiska miejskich przedszkolaków oraz było okazją do kreatywnej i twórczej zabawy.

Pasowanie na przedszkolaka w Przedszkolu Miejskim nr 4 im. Jana Brzechwy

Była to pierwsza wyjątkowa uroczystość w życiu dzieci z grupy Biedronek i Krasnali, które we wrześniu tego roku po raz pierwszy rozpoczęły swoją przygodę z przedszkolem. Było to wielkie wydarzenie dla maluszków, ich najbliższych oraz całej społeczności przedszkolnej.

Odświętnie ubrane 3-latki z dziarskimi minami prezentowały to, co przez ten krótki czas nauczyły się w przedszkolu. Wyzwanie było trudne. Nie można było usiąść na kolanach mamy czy taty, trzeba było śpiewać, tańczyć, recytować…i jedynie można było pomachać rodzicom od czasu do czasu. Rodziców rozpierała duma: „Ich mały szkrab jest przedszkolakiem”. Toteż i oklaski były gromkie po każdym występie.

Kulminacyjnym momentem było przejście przez symboliczne drzwi przedszkola. Dyrektor poprzez dotknięcie ,,czarodziejskim ołówkiem” ramienia każdego maluszka wraz ze słowami ,,Pasuję cię na przedszkolaka” przyjmowała dzieci w poczet przedszkolaków. Na dzieci czekały jeszcze tylko gratulacje z podaniem prawej ręki i pamiątkowy dyplom oraz róg obfitości przygotowany przez rodziców.

Był to niezapomniany dzień, pełen emocji i miłych wrażeń zarówno dla dzieci, rodziców jak i nauczycielek.

Wyślij link mailem
  • Pdf
  • Drukuj
  • Powrót
  • Wypowiedz się