Baner podziemia
Baner Będzin - strona główna
Baner Będzin Portal Miejski

Skrzydła zawsze są dla Ciebie

05
/
11
/
2018

„Skrzydła zawsze są dla Ciebie” to połączenie muzyki i miłości do lotnictwa, to odwieczna pasja człowieka, aby wznieść się w przestrzeń zarezerwowaną wyłącznie dla ptaków. To wreszcie spojrzenie na trudną wojenną historię polskich lotników biorących udział w kampanii powietrznej rozgrywającej się nad Wielką Brytanii.

Przypadająca w tym roku 78. rocznica Bitwy o Anglię inspiruje do złożenia hołdu pamięci wszystkim, którzy walczyli o wolność i pokój na świecie, zwłaszcza w tak szczególnym dla nas roku 100-lecia odzyskania niepodległości.

Na wyjątkową podróż upamiętniającą momenty niełatwej historii drugiej wojny światowej zaprasza Prezydent Miasta Będzina do Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie, gdzie w ramach wydarzenia „Skrzydła zawsze są dla Ciebie” 9 listopada przygotowano wystawę modeli samolotów, projekcję filmu oraz koncert.

Grzegorz Majzel, muzyk i dyplomowany instruktor modelarstwa, swoim koncertem „Skrzydła zawsze są dla Ciebie” zaplanowanym na godzinę 20.00, pragnie pokazać wszystkim, jak ważna jest pamięć i szacunek dla prawdziwych bohaterów.

„Niewielu z nas jest w stanie zrozumieć i poczuć to, z czym Ci herosi nieba zmagali się 78 lat temu. A przecież zrobili to dla NAS” – mówi z przekonaniem, zapraszając na swój koncert, który poprzedzi projekcja słynnego filmu „Bitwa o Anglię” w reżyserii Guya Hamiltona, z 1969 r. Film to rewelacyjne kino wojenne, kładące duży nacisk na walki powietrzne, z dużą ilością oryginalnych samolotów, dawką dobrej muzyki wprowadzającej dodatkowo klimat wojennej „zawieruchy”. Prze wielu uważany za perełkę dla miłośników lotnictwa.

Wszystkiemu towarzyszyć będzie prezentowana w przestrzeni biblioteki wystawa modeli samolotów odzwierciedlających jedne z najsłynniejszych samolotów myśliwskich II wojny światowej, tj. SPITFIRE I HURRICANE.

Wystawa Darka Kijewskiego, Marka Ziętka oraz młodzieży z koła modelarskiego PMDK w Będzinie jest hołdem dla młodych wspaniałych ludzi, którzy walczyli i ginęli w największej w dziejach ludzkości bitwie powietrznej - Bitwie o Anglię. Prezentowana będzie w bibliotece do połowy listopada.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. W imieniu Prezydenta Miasta Będzina, artystów oraz wszystkich zaangażowanych w przygotowanie wydarzenia osób zapraszamy w najbliższy piątek, 9 listopada, do będzińskiej książnicy – plac prof. Włodzimierza Wójcika 1- na jedyne i niepowtarzalne spotkanie z historią. Wszak Skrzydła są zawsze dla Ciebie.

ilustracja

Wyślij link mailem
  • Pdf
  • Drukuj
  • Powrót
  • Wypowiedz się