Baner Będzin - strona główna
logo
Tańczące dziewczynki w czerwonych spódniczkach w tle chłopcy stojacy na scenie

Co było słychać w listopadzie u będzińskich przedszkolaków?

17
/
12
/
2019

7 listopada dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 2 w Będzinie bawiły się w corocznie organizowanym „Jesiennym Festiwalu Uśmiechniętej piosenki”.

W tym wyjątkowym dniu przedszkole odwiedziły wszystkie Pory Roku, by posłuchać piosenek wykonywanych przez najmłodszych i obejrzeć piękne układy taneczne w ich wykonaniu. Najmilsza niespodzianka czekała dzieci na zakończenie występów, bowiem w nagrodę za wspaniałe prezentacje każda z grup otrzymała od Przewodniczącej Rady Rodziców „jesienne czeki”, które zostaną wymienione na nowe zabawki i sprzęt sportowy.

Podczas spotkania rozpoczętego wykonaniem przez starszaków „Poloneza”, dzieci oraz zaproszeni goście wysłuchali widowiska słowno-muzycznego poświęconego historii Polski, wspólnie recytując „Katechizm polskiego dziecka” W. Bełzy i „Barwy ojczyste” Cz. Janczarskiego.

W tym roku ponownie zawitał w gościnne progi przedszkola rycerz Benda opowiadając najmłodszym historię naszego miasta. Niezapomnianych wzruszeń dostarczył wszystkim występ Zespołu Ziemi Będzińskiej, który specjalnie na tę okazję przygotował prezentację pieśni patriotycznych i regionalnych przyśpiewek, porywając wszystkich do tańca.

Uroczystość zakończyło wspólne wykonanie „Mazurka Dąbrowskiego”. Pamiątkową prezentację fotograficzną ze spotkania wykonała Firma Fotograficzna Noeud Anna Kotuła.

 

„Kiermasz produktów według przepisow babci”

12 listopada realizując kolejne zadania Międzynarodowego Projektu „Piękna Nasza Polska Cała” zorganizowano w przedszkolu „Kiermasz produktów według przepisow babci”.

Część przygotowanych dań została upieczona przez dzieci, jednak najbardziej smakowały wszystkim te pochodzące z babcinych spiżarni. Dzięki temu przedszkolaki i rodzicie odwiedzający nasze przedszkole mogli przypomnieć sobie zapachy i smaki dzieciństwa, a dzieci spróbować nieznanych potraw.

Przedstawienie Kopciuszek”

18 listopada w gościnne progi przedszkola zawitali aktorzy z „Teatru Młodych Seniorów”, którzy przygotowali dla najmłodszych przedstawienie pt.:”Kopciuszek”.

Dzieci miały okazję poznać tradycyjną i współczesną wersję bajki, a obie rozbawiły wszystkich i porwały do wspólnego tańca. I tylko żal, że pomimo wielu prób przymierzenia pantofelka… Kopciuszkiem nie okazała się żadna z nauczycielek przedszkola.

„Uśmiechnięty Dzień Praw Dziecka”

20 listopada dzieci uczestniczyły w uroczystości „ Uśmiechnięty Dzień Praw Dziecka”. Założone przez wszystkich w tym dniu niebieskie koszulki – symbol organizacji UNICEF, miały podkreślić szczególną datę: 30. rocznicę uchwalenia Konwencji Praw Dziecka.

Natomiast 22 listopada Przedszkole Miejskie nr 2 przywitało w swych gościnnych progach przyjaciół z będzińskich placówek. Zaproszone reprezentacje przybyły na „słoneczne” spotkanie międzyprzedszkolne „VI Uśmiechnięty Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka - nasze prawa ważna sprawa”, który swym honorowym patronatem objął Prezydent Miasta Będzina Łukasz Komoniewski.

Podczas wspólnie spędzonego czasu zgromadzeni obejrzeli przedstawienie pt. „Czerwone Kapturki”, w wykonaniu przedszkolaków, nawiązujące do idei integracji dzieci mimo różnic kulturowych. Celem inscenizacji było uświadomienie najmłodszym, iż mają prawo do wspólnej zabawy i wzrastania w atmosferze bezpieczeństwa.

Zwieńczeniem spotkania było wykonanie zadań tematycznie związanych z oglądanymi scenkami z bajek. Pierwsze polegało na rozwinięciu przez gości wypowiedzi na temat: „Mam prawo do tajemnicy, to znaczy, że…”, „Mam prawo popełniać błędy, to znaczy, że…”, „Mam prawo do tajemnic, to znaczy, że…”. W drugim z zadań należało umieścić w polach maty do kodowania właściwe informacje dotyczące obejrzanego przedstawienia.

Na zakończenie spotkania wszyscy otrzymali pamiątkowe prezenty i dyplomy uczestnictwa.

Listopadowa Akademia Bezpieczeństwa Malucha

W listopadzie, w każdej z grup odbyły się zajęcia w ramach programu własnego „Akademia Bezpieczeństwa Malucha”, których tematyka poświęcona była profilaktyce prozdrowotnej i ekologicznej.

W ramach działań zachęcano najmłodszych i ich rodziców do wzbogacenia wiedzy na temat: czynników wpływających na jakość powietrza, rozpoznawania sytuacji zagrażających zdrowiu i przestrzegania zasad bezpieczeństwa oraz wpływu zanieczyszczeń na zdrowie człowieka poprzez udział w warsztatach, prezentacje multimedialne wzbogacone o treść materiałów informacyjnych opracowanych przez Pana Sławomira Dębskiego.

„Święto pluszowego misia”

25 listopada w przedszkolu odbyła się uroczystość „Święto pluszowego misia”. Z tej okazji każde dziecko mogło przynieść ulubionego misia, znaleźć dla niego miejsce na scenie i cieszyć się jego widokiem wśród innych pluszaków.

Spotkanie uświetniła swą obecnością Pani Daria Seremak – bibliotekarz Filii nr 7 Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Stanisława Żeromskiego w Będzinie, która przeczytała dzieciom bajeczkę o „Urodzinach Misia”. Podczas uroczystości przedszkolaki wzbogaciły swą wiedzę przyrodniczą, wzięły udział w quizie, ale przede wszystkim wspaniale bawiły się z rówieśnikami.

Na zakończenie spotkania zostały wręczone dzieciom biorącym udział w konkursie plastycznym pt.: „Prezent urodzinowy dla misia” nagrody i pamiątkowe dyplomy. Uroczystość zakończyło wspólne śpiewanie piosenki, której refren najlepiej oddał atmosferę naszych listopadowych przedsięwzięć :

Bo Ty i ja, bo ja i Ty, najlepiej się bawimy, gdy razem coś robimy, hej!.


„Przedszkolak na medal”

Przedszkole Miejskie nr 4 im. Jana Brzechwy w Będzinie po raz szósty zorganizowało konkurs międzyprzedszkolny pod wspólnym hasłem „Przedszkolak na medal”.

W tym roku konkurs miał formę turnieju wiedzy ekologicznej i skierowany był do dzieci 5-letnich z będzińskich przedszkoli.

Wychowywanie dzieci w duchu poszanowania przyrody, kształtowanie postaw ekologicznych, a przede wszystkim rozumienie konieczności ochrony środowiska to ważne zadania dzisiejszych czasów.

Uczestnicy konkursu w swoich zmaganiach o tytuł „Małego ekologa” zmierzyli się z zadaniami segregacji śmieci, ponownego wykorzystywania surowców wtórnych, próbach „oczyszczania stawu”, a także wykazali się wiedzą na temat ekologii, w tym też trudną tematyką smogu. Zabawę prowadziła Sowa Mądra Głowa oraz Zając Szarak, a wszystko poprzedziła scenka „Biwak w lesie” w wykonaniu dzieci i nauczycieli z grupy „Sowy”.

Osiemnaścioro dzieci z dziewięciu będzińskich przedszkoli wspólnie się bawiło, wykazując przy tym wiedzę i umiejętności ważne dla środowiska naturalnego, a taki był cel tego przedsięwzięcia. Na koniec wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali medal „Małego Ekologa” oraz pamiątkowy dyplom.

Konkurs plastyczny „Magiczna moc bajek”

W ramach Międzynarodowego Projektu Czytelniczego „Magiczna moc bajek” czyli bajkowa podróż do krainy wartości i dziecięcej wyobraźni w Przedszkolu Miejskim nr 4 zorganizowano konkurs plastyczny pt. „Zaczarowana dynia”.

Konkurs skierowany był do dzieci i rodziców, a zadaniem było wykonanie dowolną techniką plastyczną „bajkowej dyni”. Przedszkolaki wykonały 29 prac, na których znalazły się zaczarowane karety, zwierzątka, wesołe dynie itp. Uwieńczeniem konkursu było rozdanie dyplomów i kolorowych nagród dla wszystkich uczestników.

Pani dyrektor wręczająca dyplomy

Zdjęcie grupowe przedszkolaków z dyplomami


Przedszkole Miejskie nr 5

Obchody Święta Niepodległości

W Przedszkolu Miejskim nr 5 im. Króla Maciusia Pierwszego odbyły się uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości. Z tej okazji wszystkie grupy przedszkolne zebrały się razem aby uroczyście świętować ten wyjątkowy dla Nas – Polaków dzień poprzez wspólne śpiewanie Hymnu Polski.

Wszystkie dzieci z tej okazji przyszły do przedszkola ubrane w barwach biało – czerwonych. Celem spotkania było kształtowanie miłości i przywiązania do kraju, jego kultury i tradycji oraz poznanie symboli narodowych naszego kraju.

Dzieci ubrane na biało-czerwono

Dzieci w strojach biało-czerwonych podczas uroczystego apelu

Mobilne Planetarium

W listopadzie Przedszkole Miejskie nr 5 odwiedziło Mobilne Planetarium Orbitek. W tym roku przedszkolaki poznały rolę i znaczenie drzew w życiu naszej planety. Podczas seansu dzieci uzyskały odpowiedzi na następujące pytania:

  • Jak rośnie drzewo?
  • Co ludziom dają drzewa?
  • Dlaczego są tak ważne w naszym życiu?

Poprzez bardzo ciekawą formę przekazu informacji przyrodniczych i ekologicznych dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w zajęciach.

Dzieci przed pompowanym mobilnym planetarium

Mali badacze

W Przedszkolu Miejskim nr 5 odbyły się zajęcia edukacyjne pt. ”Mali badacze – eksperymenty z wodą”. Dzieci samodzielnie odkrywały właściwości wody wykonując doświadczenia. Było wiele eksperymentów, które miały na celu rozbudzenie ciekawości otaczającego świata, oraz nauczania dzieci prowadzenia obserwacji i wyciągania wniosków z doświadczeń. Ponad to zaskoczeń i uśmiechów na twarzach dzieci podczas wszystkich zabaw badawczych nie zabrakło.

Konkurs na wiersz o tematyce smogu

W Przedszkolu ogłoszony został konkurs na wiersz o tematyce smogu. Grupą docelową był personel przedszkola. Bezwzględną większością głosów wygrał wiersz autorstwa starszej pielęgniarki Alicji Szeląg.

„SMOG”

Smog nas niszczy, smog nas zżera,

smog nam zdrowie już zabiera.

My nie damy się smogowi,

więc musimy coś z tym zrobić.

Najważniejsze oczywiście,

by powietrze było czystsze.

Byśmy się nie zatruwali

i o środowisko dbali.

Bo to nasza wspólna rzecz,

by powietrze czyste mieć.


Przedszkole Miejskie nr 9

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

20 listopada z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka w Przedszkolu Miejskim nr 9 w Będzinie im. Wandy Chotomskiej nauczyciele przygotowali dla dzieci wiele ciekawych zabaw uświadamiających, iż każde dziecko ma swoje prawa.

Przedszkolaki zobaczyły filmy edukacyjne. Podjęte działania były symbolem solidarności ze wszystkimi dziećmi na całym świecie szczególnie z tymi, których prawa są nieprzestrzegane.

Międzynarodowy Dzień Życzliwości

21 listopada przedszkolaki z grupy „Żabki” z Przedszkola Miejskiego nr 9 wzięły udział w Międzynarodowym Dniu Życzliwości. Wysłuchały bajki o „Zaczarowanym flecie” w Krainie Życzliwości. Stworzyły kodeks życzliwego przedszkolaka oraz wykonały laurki z życzeniami i pozdrowieniami dla podopiecznych Domu Seniora.

Światowy Dzień Pluszowego Misia

25 listopada przedszkolaki obchodziły Światowy Dzień Pluszowego Misia. Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim przyjacielem - Misiem. Przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie. Poznały historię Święta Pluszowego Misia. Przygotowano wiele atrakcji, zabaw ruchowych, konkursy. W tym magicznym dniu w przedszkolu panowała miła i radosna atmosfera.

Obchody Dnia Odkrywcy

W Przedszkolu Miejskim nr 9 w miesiącu listopadzie tradycją stały się obchody Dnia Odkrywcy. W tym roku były to zajęcia dotyczące zanieczyszczenia wód i atmosfery. Przedszkolaki uczestniczyły w doświadczeniach, eksperymentach przygotowanych i przeprowadzonych przez uczniów wraz z nauczycielem z I Liceum Ogólnokształcącego im Mikołaja Kopernika w Będzinie.

Wychowankowie wzięli również udział w zabawach badawczych dotyczących czystości stanu wód i powietrza w Szkole Podstawowej nr 10 im. Armii Krajowej w Będzinie z którą przedszkole współpracuje. W ciągu całego tygodnia dzieci poznały zagrożenia wynikające z emisji dwutlenku węgla.


Przedszkole Miejskie nr 10

Dzień Odzyskania Niepodległości

Dnia 8 listopada 2019 roku o godzinie 11.11 w Przedszkolu Miejskim nr 10 im. Jana Marcina Szancera w ramach akcji „Szkoła do hymnu” organizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Radę Dzieci i Młodzieży, odbyła się uroczysta akademia. Po całotygodniowych przygotowaniach wszystkie dzieci wraz z nauczycielami z zachowaniem ceremoniału przedszkolnego odśpiewały Hymn oraz wyrecytowały wiersz „Katechizm polskiego dziecka” Władysława Bełezy.

W inicjatywę dnia Odzyskania Niepodległości włączyła się cała społeczność przedszkola. Rodzice przyprowadzający dzieci do placówki w odświętnych strojach oraz nauczyciele wykonując wraz z dziećmi biało-czerwone kotyliony.

Dzięki zaangażowaniu wszystkich uczestników udało się, stworzyć patriotyczną wspólnotę, dając wyraz dumy z bycia Polakiem.

Jesienna biesiada

Dnia 15 listopada 2019 w Przedszkolu Miejskim nr 10 im. Jana Marcina Szancera dla wszystkich przedszkolaków nauczyciele zorganizowali „Jesienną Biesiadę”. Przy współpracy z rodzicami, uzgodniono jesienne kolory grup, które dominowały w ramach całego dnia.

W formie zabawy dzieci utrwaliły wiadomości związane z kończącą się porą roku. Rozwiązywały warzywne zagadki, uczestniczyły w jesiennym quizie wiedzy o przyrodzie oraz wykazały się poczuciem smaku podczas kosztowania specjalnie przygotowanych na tą okazję sałatek owocowych.

Podsumowaniem „Jesiennej biesiady” była praca plastyczna, w ramach której każda grupa wraz z wychowawcami stworzyła niepowtarzalny portret Pani Jesieni.

 

Andrzejki

Dnia 27 listopada o godz. 16.00 w Przedszkolu Miejskim nr 10 odbyły się ,,Andrzejki” - czyli dzień wróżb i czarów. Było to kolejne integracyjne, rodzinne spotkanie, które miało na celu wzmacnianie więzi emocjonalnej oraz przypomnienie tradycyjnych zabaw i wróżb.

Dzięki pomysłowości rodziców dzieci zaprezentowały się w oryginalnych andrzejkowych strojach i świetnych humorach. Szczególnie wiele emocji dostarczyło lanie wosku i próba odczytania znaczenia cieni według ,,Księgi Wróżb”.

Na zakończenie zabawy na dzieci czekała słodka niespodzianka przygotowana przez rodziców.

 

Święty Mikołaj na Kresach

Społeczność Przedszkola Miejskiego nr 10 im. Jana Marcina Szancera aktywnie zaangażowała się w akcję charytatywną „Święty Mikołaj na Kresach 2019”. Przedszkole stało się miejscem zbiórki artykułów szkolnych i żywnościowych, hojnie dostarczanych przez rodziców i dzieci do placówki.

Koordynatorem działań była Pani Dorota Kołodziej, dzięki której zebrane dary za pośrednictwem II Liceum Ogólnokształcącego Emilii Plater w Sosnowcu, zostaną przekazane polskim dzieciom mieszkającym na Kresach.


Przedszkole Miejskie nr 12

Kto ty jesteś Polak mały

Przedszkolaki z Przedszkola Miejskiego nr 12 dnia 11 listopada świętowały Dzień Niepodległości. Dzieci odświętnie ubrane z rozetkami biało czerwonymi wysłuchały historii o odzyskaniu przez Polskę niepodległości, zaprezentowały okolicznościowe wierszyki, odśpiewały hymn narodowy oraz złożyły kwiaty pod pomnikiem.

Święto Niepodległości - Przedszkole Miejskie nr 12

Spotkanie z Panią Jesienią

Dnia 20 listopada Przedszkole Miejskie nr 12 odwiedziła Pani Jesień. Każda grupa wiekowa zaprezentowała przygotowane przez siebie wiersze i piosenki o tematyce jesiennej. Spotkanie z Panią Jesienią było też okazją do rozstrzygnięcia konkursu fotograficznego „Przedszkolak na jesiennym spacerze”.

Pani dyrektor wraz z przedstawicielem Wydziału Oświaty Urzędu Miejskiego oraz Rady Rodziców wręczyła uczestnikom pamiątkowe dyplomy i upominki. Na zakończenie każda grupa wiekowa wykonała z materiału przyrodniczego jesienne prace plastyczne.

Urodziny Pluszowego Misia w PM12

26 listopada dzieci świętowały urodziny Pluszowego Misia. Specjalnie na tę okazję przedszkolaki przyniosły swoje ulubione pluszowe misie a dyrekcja zaprosiła do przedszkola Kubusia Puchatka. Nauczyciele zapoznali uczestników uroczystości z historią powstania misiowej maskotki. Dzieci z poszczególnych grup zaprezentowały gościowi specjalnemu okolicznościowe piosenki. Jak na prawdziwe urodziny przystało nie zabrakło wesołych zabaw tanecznych i konkurencji zręcznościowych.

Andrzejki

Pielęgnując tradycje i zwyczaje ludowe personel Przedszkola Miejskiego nr 12 zaprosił przedszkolaków na niezwykły, andrzejkowy dzień czarów, magii i tajemnic.

Nauczycielka zapoznała uczestników spotkania z ludowymi wierzeniami dotyczącymi tradycji andrzejkowej. Następnie, jak na prawdziwy dzień czarów przystało, z Łysej Góry przybyły czarownice, w które wcieliły się nauczycielki przedszkola i zaprosiły dzieci do magicznych kącików. Przygotowane przez placówkę wróżby nie były tradycyjnymi andrzejkowymi wróżbami, lecz dostosowanymi do potrzeb dziecka. I tak przedszkolaki wróżyły sobie lejąc wosk, poznawały przyszłość używając magicznej butelki, numerologii i zaczarowanych cukierków. Spotkanie zakończyła wesoła zabawa taneczna. Teraz tylko trzymamy kciuki by wróżby się spełniły.


„Przedszkolaki dla ojczyzny”

28 listopada w Przedszkolu Miejskim nr 13 im. Juliana Tuwima w Będzinie odbyła się uroczystość z okazji 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

Swoją obecnością zaszczycili przedszkole wiceprezydent miasta Będzina oraz członkowie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i weterani II wojny światowej. Głównym celem uroczystości było rozwijanie poczucia przynależności do narodu i kształtowanie postaw patriotycznych.

Przedstawienie przygotowane przez dzieci z grup Gwiazdki oraz Jeżyki dostarczyło wszystkim uczestnikom wielu emocji i wzruszeń. Po zakończonym występie przedszkolaki wręczyły zaproszonym gościom własnoręcznie wykonane upominki.


Pasowanie na Przedszkolaka

W listopadzie w najmłodszej grupie wiekowej czyli u 3 i 4 - latków odbyła się wyjątkowa uroczystość „Pasowanie na kotka”. Dla dzieci ubranych w stroje odzwierciedlające nazwę grupy - Kotki było to ogromne przeżycie.

Z uśmiechami na twarzach wykonały prawidłowo poszczególne zadania by zostać prawdziwym przedszkolakiem. Dzieci pięknie zaśpiewały piosenki, wygłosiły wiersz, zatańczyły i wykazały się wiedzą odpowiadając na różne pytania.

Pasowania przy pomocy magicznego ołówka dokonała Pani Dyrektor. Podczas uroczystości nie zabrakło wspólnych zabaw z Rodzicami oraz pysznego poczęstunku. Był to niezapomniany dzień dla wszystkich, pełen wrażeń i emocji.

Szkoła do hymnu

8 listopada o godzinie 11.11 dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 14 wraz z pracownikami przedszkola włączyli się w akcję „Szkoła do hymnu”, zorganizowaną przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Podczas świętowania z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości dzieci zaśpiewały 4 zwrotki hymnu narodowego. Za wspólne odśpiewanie ,,Mazurka Dąbrowskiego” przedszkole otrzymało podziękowanie od Ministra Edukacji Narodowej pana Dariusza Piontkowskiego.

Wizyta policjantów

28 listopada Przedszkole Miejskie odwiedzili policjanci z Oddziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Będzinie. Goście przeprowadzili pogadankę nt. bezpieczeństwa oraz przybliżyli specyfikę swojej pracy.

Przedszkolaki poznały zasady jakimi należy kierować się nie tylko podczas przechodzenia przez ulicę, czy w domu, ale także podczas spotkania z agresywnym psem. Policjanci ponadto przypomnieli, że jazda w zapiętym foteliku samochodem to bardzo ważny element, który znacząco wpływa na bezpieczeństwo.

Dzieci miały możliwość dowiedzieć się jak wygląda praca policjanta, zobaczyć jego mundur oraz elementy wyposażenia: prawdziwe policyjne kajdanki, odznakę, a nawet teleskopową pałkę. Ogromną atrakcją było spotkanie z maskotką będzińskiej policji smoczycą Klarą.

Dbamy o czyste środowisko

W ramach działań ,,Dbamy o czyste środowisko” dzieci wzięły udział w warsztatach prowadzonych przez pracowników Ośrodka Edukacyjnego Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego w Będzinie.

Panie przedstawiły korzystając z prezentacji multimedialnej przyczyny powstawania smogu, jego wpływu na zdrowie dzieci i dorosłych oraz zasady zachowania się w przypadku zaistnienia smogu. Dzieci poznały metody zapobiega niskiej emisji oraz alternatywne źródła energii.

Wyślij link mailem
  • Pdf
  • Drukuj
  • Powrót
  • Wypowiedz się